Ve dnech 1.6. – 5.6.2022 se Domo Bike Team vydal na Tour de Krušné hory 2022. Jel pouze B-tým, a to v sestavě náměstek,pokladník,zdravotník,Kája a Jirka.  

1.den–přesun do Krušných hor 

Již večer před odjezdem předpověd nevěstila nic dobrého, a to se taky ráno potvrdilo docela vydatným deštěm při odjezdu z Domo. A tak zabaleni v pláštěnkách či různých igelitech jsme se vydali na nádraží do Opavy, kde jsme nasedli na rychlík a v 5:50 vyjeli směr Praha. Rychlík měl půlhodinu zpoždění, takže v Praze jen zkontrolovat Svatého Václava, nakoupit svačinu do vlaku a dál směr Krušné hory. V 14:30 jsme konečně vystoupili v Ostrově nad Ohří, mohli nasednout na své bajky a vydat se vstříc zážitkům. 

Vydali jsme se směr Hroznětín, Odeř, odkud už opravdu začala horská cyklistika – hlavně tedy do kopce. Odměnou nám bylo horské lesní jezero s názvem JEZERO, které přímo volalo po koupeli a my samozřejmě neodolali! Poté jsme pokračovali do horské obce Pernink, kde jsme měli ubytování v  pensionu Tradice, který určitě doporučovat nebudeme. Byl hezký, ale bohužel s jídlem a obsluhou to bylo horší. Zajímavostí obce je železniční viadukt, který je postaven nad lyžařským areálem v obci ve výšce 902 m n. m. hned vedle nádraží, a je nejvýšším viaduktem v ČR. 

Statistika  dne:Domo – Opava-východ (16 km), Ostrov nad Ohří – Pernink (26 km+ 560 m výškových)

2.den – poznávaní Krušných hor 

Po snídani nevalné úrovně nám náladu zpravilo krásné slunečné počasí.Vydali jsme se směrem na Nové Hamry, dále malebnými meandry a pláněmi říčky Rolavy, která velmi připomínala Šumavu. Následně jsme dojeli na Olověný vrch, kde leží rozhledna Bleiberg – bohužel dočasně uzavřena. To se už nacházíme skoro v hraničním městečku Bublava a my se otáčíme směr  Rolava – dnes již zaniklá obec. V jejich lesích se nachází ruiny a zbytky bývalého cínového dolu Sauersack. Za druhé světové války jej vybudovali Němci a za pomocí válečných  zajatců  z něj těžili cínovou rudu. Toto zajímavé a až strašidelné místo jsme opravdu prošli s otevřenou pusou! Je ale třeba velmi dávat pozor, kam člověk šlape, aby neskončil někde v podzemí nebo pod vodou!! Dále jsme pokračovali na rozhlednu Blatenský vrch. K rozhledně jsme tlačili bajky nádhernou přírodní rezervací Vlčí jámy, která nás svou krásou ohromila!! Pak sjezdem po sánkařské dráze do Horní Blatné, kde jsme objevili super hospodu a královsky se navečeřeli v podobě tataráků a uzených žeber!! Pak už jen kousek a byli jsme v cíli v Perninku. 

Statistika dne: 73 km + 1550 m výškových

3.den – „Královská”

Po dvou dnech se loučíme s Perninkem a jedeme o kousek dál. Nejprve vystoupáme zkouknout železniční viadukt u nádraží  zblízka. Na nádraží je malý pomníček připomínající 2 roky starou srážku vlaků nedaleko, která si vyžádala dva lidské životy. Poté se vydáváme směr Abertamy a čeká nás první náročnější stoupání na Plešivec (1028 m n. m.). Následuje sjezd do Jáchymova. Tam zastavujeme  u  štoly č. 1 Jáchymov uranového dolu Svornost kde v 50. letech minulého století pracovali političtí vězni.  Po obědě nás čekal královský výjezd celé tour na nejvyšší bod Krušných hor – Klínovec (1244 m n. m.).Na 11 km dlouhém stoupání jsme pokořili 660 výškových metrů – ještě k tomu v pekelné výhni, kdy rtuť teploměru přesahovala 35°C. Bohužel na polorozpadlý horský hotel na Klínovci s rozhlednou na vrcholu je smutný pohled. Poté jsme dojeli přes Neklid, Boží vyhlídku, Božidarské rašeliniště na Boží Dar (1028 m n. m.), kde jsme měli další 2 noci ubytování v pensionu Svatý Hubert. Na večeři jsme zašli do hotelu Zelený dům, jehož historie sahá až do roku 1542. 

Statistika dne: 55 km+ 1520 m výškových

4.den – „Německá”

V sobotu jsme se připravovali na déšť, ale tomu jsme se nectěně zdárně vyhýbali a ujížděli. Ráno jsme z Božího Daru vyrazili přes hranici na nedaleký Fichtelberg (1215 m n. m.). Jedná se o nejvyšší horu bývalé NDR. Vyzkoušeli jsme německé pivo nevalné kvality, a poté sjeli do horského střediska Oberwiesenthal, kde jsme obdivovali místní areál skokanských můstků. Nato jsme se vydali ne příliš dobře značenou cyklostezkou do městečka Berenstein, které sousedí s Vejprty na česko-německé hranici. Po obědě jsme se vydali okolo vodní nádrže Přísenice do vesničky Měděnec a zdejší horu Mědník. V hoře se ukrývá štola Marie Pomocné, která je přístupná veřejnosti. Následovala cesta do obce Kovářská, vedle níž se nachází bývalá vápenka, kterou nyní částečně rekonstruují. Poté jíž směr Boží Dar – ale nedalo nám to – a vyjeli si ještě jednou na Klínovec. Večer jsme opět zakončili v Zeleném domě. 

Statistika dne: 62 km+ 1350 m výškových 

5.den – směr Domo 

Nadešla neděle, a s tím i odjezd do Domo. Po snídani jsme nasedli na bajky a sjeli o 16 km níže do Ostrova nad Ohří,kde jsme si prohlédli obrovské náměstí z dob socialismu. Na místním hřišti jsme dali jedno čepované a hurá na nádraží, odkud nám v 11:25 jel rychlík do Prahy. Tam jsme dorazili v 14:45. Snahu podívat se Staroměstské náměstí jsme přes davy lidí zavrhli. Tak jsme si na Václavském náměstí dali dvě Plzně a v 16:25 vyrazili rychlíkem směr Opava. Po půlhodinovém zpoždění jsme dorazili do Opavy v 20:45 a vyjeli konečně směr Domo. 

Statistika dne:Boží Dar –  Ostrov nad Ohří (16 km),Opava-východ –  Domo (16 km)

 

Závěrem je třeba dodat že se nám vyhýbaly technické i zdravotní problémy – žádný defekt se nekonal a tour se obešla bez jediného pádu!! Počasí nám vyšlo perfektně a my už se můžeme těšit na tour v roce 2023.

Kde to bude, je zatím ve hvězdách. DBT zdar!! 

FOTKY Z AKCE ZDE