Ve čtvrtek 24. června 2021 okolo 19 hodiny prošla několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě extrémní bouře s krupobitím a tornádem. V pátek ráno jsem se spojil se starostou města Hradec nad Moravicí Patrikem Orlíkem s otázkou, zda bude město nějak řešit vzniklou situaci například vysláním hasičských jednotek svého katastru do postižené oblasti ku pomoci. Tato možnost byla již projednávána a nebylo rozhodnuto pro nějakou hromadnou akci. Sdělil mi, že SDH Žimrovice pořádá sbírku potřebného materiálu, se kterým nakonec do postižené oblasti pojedou. Spojili jsem se se starostou SDH Žimrovice Mirkem Křížem a postupně dohodli další kroky.

SDH Domoradovice také vyhlásilo veřejnou sbírku jak peněžitou, tak materiální a v odpoledních hodinách jsme nashromáždili potřebnou materiální pomoc a hlavně celkem 52.100 Kč, za které jsme následně nakoupili elektrocentrály, sbíjející kladiva, rozbrušovačky, rukavice, lopaty, smetáky, krumpáče, prodlužovačky, motorové pily, krycí plachty, kanystry s benzínem atd. S kolegy z Žimrovic jsme se dohodli na tom, že v neděli 27.6. zavezeme do postižené oblasti nashromážděný proviant. Mirek Kříž byl v kontaktu s paní přímo v místě neštěstí, která nás měla navést do míst kde byla pomoc potřeba.

V neděli 8:30 jsme vyrazili ještě společně s SDH Branka do Mikulčic a bylo nás celkem 5 naplněných dodávek. Na místo jsme dojeli před obědem a při prvních pohledech na místo zkázy jsme nedokázali vůbec pochopit a vstřebat co zde proběhlo. Připadali jsem si jako ve filmových ateliérech kde se natáčí nějaký apokalyptický film. V Moravské Nové vsi jsme projeli přes náves okolo kostela, kterému chyběla celá střecha. Poté jsme se přemístili do Mikulčic kde jsme předali první elektrocentrálu a následně obcházeli domy a ptali se kdo co potřebuje. Nakonec jsme se dohodli, že zajedeme do místního kulturního domu, kde se nacházel krizový štáb a hromadný sběr materiálu. Odsud si poté lidé přebírali vše, co potřebovali.

Prvotní plán, že na místě pouze předáme materiál jsme rychle přehodnotili, protože to vše okolo nás nám nedovolilo odjet bez další pomoci. Dohodli jsme se v jedné z nejpostiženějších ulic pod rybníkem na pomoci s odklízením sutě z rozbořených domů. Sehnali jsme pána, který dohodnul kontejnér na odvoz a postupně jsme začali nakládat a čistit okolí postižených domů. V úmorném hicu jsme s dalšími dobrovolníky postupovali metr po metru a za námi se konečně začala objevovat vyčištěná část ulice. Místní lidé byli velmi vděční za jakoukoliv pomoc a nás naopak naplňovalo to, že jsme alespoň malou měrou mohli pomoci.

Z Mikulčic jsme odjížděli okolo 21. hodiny a do Domo jsme dojeli těsně před půlnoci. Následující dny jsme všichni měli stejné pocity a pořád se nám v hlavách prolínalo co jsme zažili a viděli a asi navždy to bude v nás zapsáno. Ta představa obrovské síly, která tuto zkázu způsobila je nepopsatelná a věřme, že se něco podobného nebude již opakovat.

Tímto bych chtěl poděkovat zúčastněným  – Romanu Lysákovi, Martinu Vaňkovi, Petrovi Hanákovi, Gabriele Kowalové za úžasnou ochotu a odvedenou dřinu pro dobrou věc. Obrovský respekt patří také všem, kteří se zapojili do sbírky.  Díky patří také starostovi města Patriku Orlíkovi za umožnění této cesty a kolegům z SDH Žimrovice za inspiraci a zprostředkování kontaktu.

 

Martin Kowal

starosta SDH Domoradovice

Více fotek ZDE