26. října 2019 vyrazili senioři na návštěvu do Filipovic. Ve Filipovicích se totiž vytvořila skupina nadšenců, kteří usoudili, že by bylo dobře,  hasičskou zbrojnici, která byla od doby zrušení Sboru dobrovolných hasičů nevyužívaná a pustla, upravit na důstojný kulturní stánek a pořádat zde různé kulturní a zábavné akce. Od myšlenky k činu nebylo daleko. A tak snad i s finanční pomocí města Hradec nad Moravicí, byla ruina zrekonstruována a nyní tvoří spolu s kaplí Panny Marie dominantu obce. Uvnitř vznikla krásně vybavená kulturní místnost.

Nedávno byla skupina našich seniorů pozvána na jednu z jejich akcí a zde bylo dohodnuto, že by nebylo od věci uskutečnit spolu takovou větší akci. A tak se stalo. Sbor dobrovolných hasičů nám zapůjčil auto s řidičem a v sobotu 26. října jsme byli dopraveni do Filipovic.

Nejprve jsme se vydali na prohlídku vesnice. Když jsme procházeli kolem jednotlivých domů – mimochodem většinou hezky upravených a udržovaných – nám paní Hana Zagurová řekla kdo tu bydlí a ještě sem tam nějakou zajímavost, nebo perličku. Počasí nám přálo – bylo krásné slunečné odpoledne, jako stvořené pro příjemnou procházku.

Po té jsme byli usazeni ke stolům do zbrojnice, kde již bylo naservírováno bohaté občerstvení. Ani my jsme samozřejmě nepřijeli s prázdnýma rukama, a tak bylo všeho dost. Postupně se dostavovali i místní a tak se zde sešla celkem početná společnost. Paní Hana Zagurová, jako hlavní organizátorka připravila pro všechny přítomné test ze slezského jazyka. A tak jsme společně pátrali v paměti co je to „zeltrufka“, nebo co znamená, když se řekne, že někdo je „zgyzděny“, nebo „nachrapany“, či že „zpuchnul“. Docela legrace. No a s pokračujícím podvečerem došlo i na „pějme píseň dokola“. Mezi tím se venku už setmělo a bylo nutno pomýšlet na návrat.

Děkujeme filipovským dámám za krásné a příjemné odpoledne. My si ovšem uvědomujeme, že máme co oplácet. Ale to jsou příjemné starosti a společně doufáme, že se budeme setkávat i v budoucnu. Protože – přiznejme si to na rovinu, že ve znalosti lidí, žijících ve Filipovicích, ať už trvale, nebo jen přechodně, máme značné mezery. A to je zapotřebí napravit.

Fotky z návštěvy ZDE