DSCN051911.-14. 9. 2015 jsme již tradičně vyrazili na naší Tour de Beskydy. Předpověď slibovala nádherný víkend a tak do Beskyd vyrazilo 5 bikerů: Vlastik, Roman, Kája, Konva a Kovis, omluvili se Lukáš – dovolená s přítelkyní, Marek – manželské povinnosti a Petr, který dal přednost pražským diskotékam. Ubytování jsme měli každou noc na jiné chatě, takže jsme si každý vezli osobní věci v batohu nebo na nosiči s sebou…

1. ETAPA – Domo – Opava vlakem do Bystřice, Velká Čantoryje, Hrčava, Kamenná chata

Sraz byl ve 4:30 hod jako vloni u Marka na ulici, který nám stylově popřál šťastnou cestu. Ranní deštík nám náladu do vlaku nezkazil. Poté jsme vystoupili v Bystřici a vyjeli směr Velká Čantoryje, kam jsme vystoupali po 10 km náročném stoupání. Projeli jsme okolo horské chaty na vrchol k rozhledně (nejvýchodnější v ČR) ve výšce 994 m, z ní byl výhled všemi směry, pak po hřebeni a ČR-POL hranici přes Sošov na Velki Stožek, kde jsme na horské chatě ochutnali polské pivo nikterak valné kvality, a shlédli trénink ME ve sjezdu horských kol (DH). Poté sjezdem do obce Písek a k nejvýchodnějšímu bodu ČR, kam vede asfaltová cesta a Kovis má tak ukrutnou sílu, že si ulamuje patku přehazovačky, po loňské zkušenosti už má naštěstí sebou druhou. Rychlá výměna a jede se dál, v obci Hrčava jsme navštívili malebný kostelík a dozvěděli se něco o jeho historii. Následují Mosty u Jablunkova a závěrečný 11 km výšlap do téměř 1000 m.n.m.  na Kamennou chatu pod Velkým Polomem, kde jsme dojížděli již za tmy. O náročnosti etapy svědčí to, že po prvním pivu a večeři šli Kovis s Konvou spát. No mladí moc nevydrží!

Statistiky dne: ujeto+nachozeno: 82 km, nastoupáno: 2232 m, 1x ulomena patka, oprava přehazovačky u Konvy

2.ETAPA – Kamená chata, Velký Polom, Bílý kříž, Konečná, Bumbálka

Druhý den nás vítal modrou oblohou, po vydatné snídani jsme navštívili přilehlou rozhlednu Tetřev a vzali směr nejvyšší vrchol Tour Velký Polom, kde jsme se kochali nádhernou Beskydskou krajinou… Dále přes Muřinkový vrch na Bílý kříž, po kterém nás čekal „nejtěžší sjezd v historii DBT“, který byl plný velkých kamenu a kořenů. Na konci sjezdu jsme vydýchávali jakoby jsme vyjeli kopec do Domo – ruce bolely příšerně ale stálo to za to!! Přes obec Konečná a Masarykovu chatu jsme v cíli druhého dne – na Bumbálce. Trasa kopírovala ČR-SVK hranici po červené tur. značce, byla to trochu turistika když jsme, nejen do kopce, museli své bajky tlačit ale odměnou nám byly nejkrásnější výhledy na vrcholky Beskyd.

Statistiky dne: ujeto+nachozeno: 38 km, nastoupáno: 1360 m, žadný technický problém

3.ETAPA – Bumbálka, Bílá, Ostravice, Frýdland n. O. vlakem do Opavy, Domo

Po dvou velmi náročných dnech byl třetí zvolen jako odpočinkový s návratem do Domo. Cestou jsme se zastavili u pramene říčky Smradlavka, který jsme i vyzkoušeli a bylo to nejhorší pití celé Tour, s chutí zkažených vajec. A poslední prudké stoupání a ocitli jsme se na vrcholu sedačkové lanovky v Bílé, kde jsme si vyzkoušeli sjezd místního 3 km dlouhého singltracku. Všichni ho v pohodě sjeli a po menším občerstvení v Ostravici odjezd na vlak do Frýdlantu nad Ostravicí směr Opava. Závěr nám opět zpříjemnil Marek malým ale výborným  pohoštěním.

Statistiky dne: ujeto 52 km, nastoupáno 582 m, žadný technický problém

Statistika za celou Tour: najeto 172 km, nastoupáno 4174 m, za celé 3 dny žádný defekt!

Co dodat závěrem. Dojezd do Domo byl i velkým zážitkem pro Kovise, u kterého se nestává tak často, aby objel  zdravý a s pojízdným kolem celou Tour !!

Shodli jsme se na tom že se zřejmé jednalo o nejtěžší ale také nejkrásnější Tour v historii DBT.

>FOTKY Z AKCE ZDE<