V sobotu 12. března se uskutečnil již 12.ročník tradičního koštování domácích pálenek. O tom, že loňská úroda švestek, slivoní, mirabelek, třešní a plodům jím podobným byla nad očekávání nadprůměrná svědčí to, že se akce zúčastnilo hned 20 vzorků od 20 různých pěstitelů. 

Velice nás potěšila účast damadrovských rodáků, kteří ačkoliv žijí v dalekých končinách, na svou vesničku nezanevřeli a přijeli se podělit o své destilační výtvory.

Samotná akce ač začínala v 19 hodin, tak díky tolika vzorkům končila těsně před půlnocí. Aby se koštérům chutě slivoviček nemíchaly, byl pro všechny přítomné připraven raut v podobě kyselého i sladkého zelí, špeku, pořádného vuřtu a chleba. K zapití bylo připravené nejen pivo ale i mnoho druhu nealka.

Každý se zúčastněných opět obdržel „hlasovací“ lístek s tuštičkou, kde musel všechny vzorky oznámkovat od 1 (nejhorší) po 10. Na konci se všechny body sečetly a došlo k vyhlášení.

Letošním vítězem se stal Jaromír Vícha, který ač pálil dle svých slov poprvé, chybu neudělal a předčil i mnohem zkušenější „odborníky“. Slepeckou hůl  z rukou loňského držitele Kamila Řemelky obdržel Martin Vaněk.

Na závěr by se dalo shrnout, že i ta „nejhorší“ letošní pálenka byl pitná a tak máme za sebou opravdu velmi plodný rok. Kéž by i další roky byly alespoň stejně tak úrodné.

FOTKY Z KOŠTU ZDE